АСУ на инсталация за КВП на отпаднa пластмаса
- Детайли
Развитието на системите за автоматизация пряко зависи от изграждането на обекти за тяхното приложение. Последните намират своята реализация благодарение на напредъка на човека и неговите нужди. Потребностите, обаче генерират и отрицателни въздействия върху околната среда. Тези въздействия могат да се оптимизират като се изграждат повече инсталации за преработка, по невредим за човека и природата начин, на генерираните от потребителите отпадъци. С изграждане на инсталации за преработка ще е на лице усвояването на енергийните ресурси, което е средство за достигане на устойчиво енергийно развитие, минимизиране на вредните въздействия върху околната среда от дейностите в енергийния сектор и смекчаване на последиците от промените в климата. В тази връзка в края на 2012г. изградихме автоматизирана система за управление (АСУ) на инсталация за каталитична вакуум пиролиза (КВП) на отпадъчна пластмаса.
Изпълнението и технологията на инсталацията са дело на ЕКО ЗОРА ООД , а собственици и ползватели са ЕКОБУЛПАК АД. Капацитетът на инсталацията е преработка на 1 тон пластмасови отпадъци на ден.
фиг.1 Блокова схема на АСУ.
Системата за автоматизация се базира на програмируем логически контролер (ПЛК) с процесор BMXP34 2020 от серията Modicon 340 (М340) на фирма Schneider Electric. Системата разполага с общо 140 входно-изходни точки като от тях:
- 64 са дискретни изходи (24V DC);
- 64 са дискретни входове (24V DC);
- 8 са аналогови входове (4-20mA);
- 4 са аналогови изходи (0-10V);
- 16 са температурни входове (Pt100, TC S/K).
Освен ПЛК, като управляващи устройства за някои от задвижванията в системата се използват 10 честотни регулатора (ЧР):
- 8 са Moeller M-Max с различни мощности според товара;
- 1 е Eaton PowerXL (DC1);
- 1 е Altivar 312.
Инверторите от тип Moeller M-Max се управляват чрез шина с интерфейс RS485, по протокол Modbus.
Операторската станция (ОС) е базирана на програмният продукт Vijeo Citect с 300 точки за четене/запис. Инсталацията е представена на 4 екрана.
фиг.2 Екрани от визуализацията.
Предоставена е възможност на оператора да следи всички налични параметри и да предприема действия спрямо текущото състояние на системата. Екраните с аларми, както и тези за преглед на историята от аларми и графики позволяват вземането на адекватно решение за отстраняване на възникналите аварийни ситуации.
Освен саморъчно подаване на команди от оператора, е осигурено и автоматично управление за технологичните процеси в системата, които изискват поддържане на конкретна стойност или стойност в определени граници.
Тъй като се стремим да осигурим максимално бързодействие и гъвкавост на предлаганите от нас услуги, в системи като тази, предоставяме възможност за отдалечен достъп на нашите специалисти. Той се контролира локално от ползвателите на ОС и позволява да се приложат желани корекции или нововъведения касаещи програмната част на системата, без да е необходимо физическо присъствие на специалист.